ZST Mielec
Slider

Dziękujemy!

W dniu 28.09.2022 roku społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu w uroczysty sposób pożegnała odchodzącego na emeryturę wicedyrektora mgr. inż. Aleksandra Buczka.

W uroczystości wzięli udział: wicestarosta powiatu mieleckiego Andrzej Bryła, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice i uczniowie ZST w Mielcu.

W wypowiedziach osób żegnających wicedyrektora nie brakło łez wzruszenia i słów podziękowań za szczególną życzliwość, którą na co dzień obdarzał on wszystkich, za poczucie humoru, dzięki któremu gasił smutki uczniów i pracowników, wreszcie profesjonalizm w pełnieniu funkcji kierowniczej.

Otwierający uroczystość Dyrektor Arkadiusz Gałkowski w podsumowaniu pracy wicedyrektora Aleksandra Buczka trafnie ujął jego dorobek dydaktyczny, pedagogiczny, kierowniczy w parafrazie: Zespół Szkół Technicznych – to wicedyrektor Aleksander Buczek. Wręczając mu pamiątkowy dyplom uznania z podpisami wszystkich nauczycieli i pracowników administracji, przytoczył myśl ewangelisty św. Łukasza: Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro – słowa te niezwykle trafnie oddają osobowość żegnanego. Owacjami na stojąco zgromadzeni w auli szkoły nauczyciele i pracownicy wyrazili swą wdzięczność za okazywaną im wielokrotnie serdeczność. Był to jeden z wielu wzruszających momentów tego szczególnego spotkania Rady Pedagogicznej ZST w Mielcu.

Z kolei wicestarosta Andrzej Bryła potwierdził, że uczniowie Technikum nr 3 Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu - szkoły, którą Pan Aleksander Buczek wyróżniająco kierował od 1991 roku, osiągali na egzaminie maturalnym i zawodowym wyniki wyższe od średnich wyników w województwie i kraju. W rankingu szkół, nadzorowana przez niego szkoła dwukrotnie zdobyła tytuł Srebrnej Szkoły. Uczniowie podległej mu placówki osiągali wysokie lokaty w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i centralnym w zakresie wiedzy technicznej, humanistycznej oraz w dyscyplinach sportowych. Pan A. Buczek wyróżniająco rozwiązywał problemy o charakterze wychowawczym i socjalnym uczniów, w relacjach z nauczycielami, uczniami i rodzicami pozostając przede wszystkim Człowiekiem.

 Równie wzruszająco zabrzmiały słowa podziękowania samego wicedyrektora Aleksandra Buczka.

 W krótkiej retrospekcji wskazał na życzliwą współpracę ze swoim przełożonymi, dzięki czemu mógł realizować się zawodowo i wypełniać swą misję bycia pomocnym nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Zwracając się do nauczycieli z prośbą, by zawsze w swej codziennej pracy z uczniami pamiętali o ogromnej odpowiedzialności za kształtowanie ich młodych charakterów i osobowości, przypomniał myśli autorytetów literatury: Miej serce i patrzaj w serce (Mickiewicz) oraz Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu (Exupery).

W tak szczególnym wydarzeniu z życia szkoły nie mogło zabraknąć podziękowań ze strony uczniów. Wyrazy wdzięczności za okazywane im nieustannie serce i zrozumienie, umilanie życia poczuciem humoru, wyrazili reprezentanci Samorządu Uczniowskiego, wręczając Wicedyrektorowi bukiet kwiatów, skreślony ręką ucznia portret i recytując, napisany specjalnie na tę okoliczność, wiersz. I trzeba przyznać, że autorce słów – Karolinie Kalickiej - udało się uchwycić pełny profil Pana Wicedyrektora:

 

Przyszedłeś tak, jakby wczoraj …

Czterdzieści lat tak zleciało

Jak jedna chwila – powiedzieć

Tak by się chciało…

 

Przyniosłeś uśmiech ze sobą

I wiedzy bagaż bez końca

I niebo błękitne i przyjaźń

I te promienie słońca

 

 A szkoła jak hasła w krzyżówkach

Tajemnic przed Tobą nie miała

Twa wiedza z wielką łatwością

Zawsze je rozwiązywała

 

To, co po sobie zostawisz,

Na zawsze w nas pozostanie

I motywacją dla innych

Na pewno wielką się stanie …

 

Miłą i wywołującą życzliwy uśmiech na twarzy formą podziękowania okazał się także krótki filmik, w którym wypowiadający się w imieniu uczniowskiej społeczności rozmówcy (przyłapani w szatni) równie szczerze, jak wtedy, gdy rozmawiali z Wicedyrektorem na szkolnym korytarzu czy, nie daj Boże w gabinecie!, opowiedzieli z własnej perspektywy, jak zapamiętają Pana Aleksandra Buczka.

Pan wicedyrektor Aleksander Buczek, pomimo sprawowanego przecież nadzoru pedagogicznego, w relacjach z nauczycielami i pracownikami mu podległymi potrafił być zawsze autentyczny i spontaniczny. W takim też stylu wybrzmiały słowa podziękowania i życzenia zdrowia ze strony grona pedagogicznego, pracowników kadr i administracji oraz Rady Rodziców.

Bukiety kwiatów, pamiątkowe gadżety, kosz pełen łakoci …wydają się nie dość wystarczające, by wyrazić Naszą ogromną wdzięczność Panie Wicedyrektorze. Jesteśmy i pozostaniemy pełni podziwu i szacunku dla niewypowiedzianego oddania się przez Pana misji bycia nauczycielem. Jest pan ikoną Naszej szkoły, wpisaną do jej tradycji.

Dziękujemy